o Kazachstanie

FlagaZamieszkuje go 16,7 mln. mieszkańców (126 narodowości). Kazachstan ma dostęp do Morza Kaspijskiego. mapaGraniczy z:

  • Chinami (1 460km)
  • Kirgistanem (980km)
  • Turkmenistanem (380km)
  • Uzbekistanem (230km)
  • Federacją Rosyjską (6467km)

Łączna długość granic kraju wynosi 12 187 km.
Wyznania religijne w Kazachstanie to: islam – 70,4% chrześcijaństwo – 24,9% prawosławie – 21,4% katolicyzm – 2,4% protestantyzm – 1,0% (gł. baptyści, Kościół luterański, zielonoświątkowcy, Kościół Prezbiteriański, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego) Świadkowie Jehowy – 0,11% tradycyjne religie etniczne – 0,3% buddyzm – 0,2%

Kazachstan jest także państwem wielonarodowościowym: 52 % – ludność miejscowa – Kazachowie, pozostałe 48 % mieszczą w sobie pozostałe narodowości (jest ich około 120). Z tego też względu w państwie obowiązują w randze języków urzędowych dwa języki: język kazachski, który wchodzi w grupę języków tiurkskich oraz język rosyjski. Powodem zarównoObraz9 ilości narodowości jak i wielojęzykowości jest fakt, iż Kazachstan był krajem, do którego władza komunistyczna masowo zsyłała ludzi do obozów pracy (łagrów) oraz był krajem masowych deportacji ludzi, z których większość już nigdy nie wróciła do swoich ojczyzn. Na tym terenie żyje w rozproszeniu około pięć tysięcy katolików różnej narodowości. Tak np. jedno z miejsc naszej pracy – Karaganda (nazwa miasta pochodzi od złóż węgla kamiennego, którego w okolicach miasta jest bardzo dużo) jest największym skupiskiem ludności narodowości polskiej.

banknotStolicą kraju od 1997 r. jest Astana (ok. 0.7 mln mieszkańców), dawniej stolicą była Ałma-Ata. Co do wielkości swojej powierzchni, która wynosi 2.725.300 km kwadratowych Kazachstan jest 9. krajem na Świecie.

Obraz5

OBYCZAJE – Kazachowie to w większości muzułmanie i gdy umrze u nich ktoś to stypa trwa 40 dni. Tradycja zobowiązuje wszystkich znajomych zmarłego aby uczestniczyli w tym wydarzeniu.  Gospodarz ma obowiązek wszystkich przyjąć i wykarmić. Zasadniczo pije się „kumys”. Większość czasu podczas tych 40 dni spędzają na modlitwie za dusze zmarłego.  Modlą się w domu. Im więcej ludzi będzie modliło się za zmarłego, tym większa jest szansa na wstąpienie do nieba i uniknięcie ognia piekielnego.

Obraz2W Kazachstanie aby wziąć sobie żonę trzeba ją ukraść! Gdy mężczyzna ukradnie sobie żonę zwyczajowo ma trzy dni aby dogadać się z jej rodziną co do ceny jaką ma za nią zapłacić. Cena za żonę ustalana jest między porywaczem i rodziną porwanej. Zdanie porwanej kobiety często nie jest brane wcale pod uwagę.   Opłata za żonę nazywa się kalym. Po opłaceniu żona jest własnością męża i rodziny męża.  Nie ma możliwości zwrotu kobiety gdy doszło z nią do stosunku.  Wtedy rodzina porwanej kobiety rozerwie porywacza.

Kazachstańskie wesele trwa tydzień. Tradycja zobowiązuje po pierwszej nocy Obraz19imprezowania aby panna młoda wyczyściła na rano buty wszystkim gościom. Z rana wszystkie męskie buty mają lśnić i być ustawione w należytym porządku. Jest to obowiązek panny młodej, która musi go spełnić po całonocnej imprezie.

Jeżeli Państwo młodzi mieszkają u rodziców męża. Panna młoda pełni funkcje służącej do momentu śmierci rodziców. Mąż swoje zarobki przekazuje swojej matce i ona decyduje o wydatkach całej rodziny. Żona ma możliwość doradczą jedynie w kwestii swoich dzieci. Jeżeli państwo młodzi mieszkają sami, panna młoda zyskuje trochę większy status. Lecz mimo wszystko gdy rodzina pana młodego przyjdzie do nich w gości musi ona wszystkim usługiwać.

W Kazachstanie dzieci traktowane są jako inwestycja. Im masz więcej dzieci tym jesteś bogatszy. Córki możesz sprzedać. Synowie będą na Ciebie zarabiać i opiekować się Tobą na starość.

Obraz1NARODOWA POTRAWA – Beszbarmak – z tatarskiego tłumaczy się jak  pięć palców. Jest bardzo dużo przepisów tego dania, podaję jeden z nich.

Składniki: 1 kg. Baraniny,1 kg. koniny2 liście laurowe kilka ziarenek czarnego pieprzu, 4 duże cebulę, zielenina (dymka, lub natka pietruszki). Ciasto: 2 jajka, 200 ml. Wody, ok. 600 gr. Mąki odrobina soli.

Mięso bardzo dobrze myjemy, wstawiamy na ogień. Zupę gotujemy przez 3,5 godziny na wolnym ogniu. Po 2 godzinach dodajemy liście laurowe, ziarna pieprzu i sól.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *