marianie w Kazachstanie

Obraz10W Kazachstanie za czasów komunizmu pracowali i cierpieli w łagrach i obozach pracy m.in.: ks. Albinus Dumblauskas SJ; ks. Józef Kuczyński; ks. Władysław Bukowiński – „Apostoł Kazachstanu”, którego proces beatyfikacyjny Obraz12rozpoczęty został na prośbę m.in. hierarchii Kazachstanu. W takich warunkach sytuacja Kościoła, zniszczonego duchowo i materialnie, jest bardzo trudna. Kościół powoli się odradza, ale wciąż potrzebuje nowych, świętych pracowników, poświęconych całkowicie Bogu i Ewangelii, gotowych dźwigać z ludźmi ciężary ich codziennego życia i utrudnienia, które są konsekwencjami Obraz17komunizmu.

Już od kilkunastu lat marianie z Polski wspierają Kościół w Kazachstanie. Obecnie posługują w Karagandzie, gdzie wybudowali kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła oraz dom zakonny. Przy parafii istnieją: wspólnota Neokatechumenalna, kółko Żywego Różańca, grupa Obraz20Anonimowych Alkoholików oraz Legion Maryi.

W 1998 r. został erygowany mariański dom misyjny w Obraz13Karagandzie, jednocześnie siedzibie diecezji, ordynariuszem której był wówczas ks. abp Jan Paweł Lenga MIC.
Dom zakonny w Karagandzie pw. Najświętszej Maryi Matki Kościoła został erygowany w 1998 r. Wcześniej jednak (od 1992 r.) dom ten miał status rezydencji. W roku 2011 marianie objęli także duszpasterstwo parafialne w mieście Tajynsza.

Pomimo niezwykle trudnych warunków oraz problemów personalnych i ekonomicznych marianie patrzą z nadzieją w przyszłość ufając Bożej Opatrzności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *